„Tu mnie jestaj dobrze, tu przebywóm rad,
Tutaj najpsiankniejszy jestaj dla mnie śwat.
Na Kociewiu jano banda w jedno żył,
Co kociewskie zawdy nade wszytko czciył”.
 
Mimo, że Światowy Dzień Kociewia wypadł w czasie ferii zimowych to nie zapomnieliśmy o jego obchodach.
Nasze Przedszkole, przygotowywało się do tego Święta już dużo wcześniej. W ramach innowacji pedagogicznej „Na Kociewską Nutę” dzieci 5 i 6 letnie uczyły się hymnu kociewskiego oraz wierszyków w gwarze kociewskiej autorstwa Pani Elżbiety Pasterskiej. Dzieci poznawały tradycje i zwyczaje naszego regionu. Słuchały bajek i pieśni kociewskich. Młodsze przedszkolaki poznawały elementy stroju kociewskiego, który później kolorowały według wzoru. Wszystkie grupy przedszkolne malowały farbami wybrane wzory kociewskiego haftu. Na holu powstała wystawa przedmiotów dawnej kultury Kociewia oraz pamiątkowe zdjęcia z występów zespołu „Mali Kociewiacy „. Podsumowaniem wszystkich działań była wspaniałą uroczystość z udziałem zaproszonych gości : Wójta Gminy Kaliska pana Sławomira Janickiego oraz pani Elżbiety Pasterskiej. Nie zabrakło również występów zespołów „Mali Kociewiacy” i Kaliskich Modraków.
Na początek wszyscy uroczyście odśpiewali Hymn Kociewski, następnie 5 i 6 letnie przedszkolaki miały okazję zaprezentować wiersze, których się nauczyły. W kolejnej części wystąpił zespół Mali Kociewiacy z piosenką „Jezdym Kociewiakem” oraz układem tanecznym do melodii „Szyber”. Na zakończenie obejrzeliśmy „Czyrwonego Kapturka po naszamu”w wykonaniu „Kaliskich Modraków”.
Skip to content