Przez cały miniony rok szkolny Nasze przedszkole promowało kulturę Kociewia. W ramach innowacji pedagogicznej NA KOCIEWSKĄ NUTĘ dzieci 5 i 6 letnie uczyły się Hymnu Kociewskiego i podstawowych słów kociewskich. Zapoznały się ze strojem kociewskim i jego podstawowymi kolorami. Ważnym i jednocześnie bardzo ciekawym dla dzieci, elementem innowacji była nauka wierszyków w gwarze kociewskiej, autorstwa Pani Elżbiety Pasterskiej. To czego małe Kociewiaki nauczyły się miały okazję zaprezentować podczas obchodów Dnia Kociewskiego i Święta Truskawki. Ponadto dzieci słuchały bajek i pieśni kociewskich. Na holu przedszkola powstała wystawa przedmiotów dawnej kultury Kociewia oraz pamiątkowe zdjęcia z występów zespołu „Mali Kociewiacy „. Podsumowaniem działań innowacyjnych była wspaniała uroczystość Dzień Kociewski z udziałem zaproszonych gości: Wójta Gminy Kaliska pana Sławomira Janickiego, pani Elżbiety Pasterskiej oraz zespołu „Modraki”.
Podobnie jak w latach poprzednich aktywnie działał zespół „Mali Kociewiacy”, do którego należą dzieci z zerówek oraz klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kaliskach. Mali Kociewiacy wystąpili w trakcie uroczystosci takich jak: 25 lecie współpracy Gminy Kaliska z miastem Reinfeld, Kolędowaniu w Gminnym Ośrodku Kultury w Kaliskach, Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy,
Dniu Kociewskim w Przedszkolu oraz podczas Wręczenia Nagród Wójta Gminy Kaliska gdzie Stanisław Tomana otrzymał Wyróżnienie. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do kultywowania kociewskiej tradycji w Naszym Przedszkolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *